Poradnik

Jak uszyć własną poduszkę do medytacji zafu?

Przeczytaj przewodnik po sposobie uszycia Zafu czyli poduszki do medytacji w 8 łatwych krokach. Zawiera on informacje o materiałach, narzędziach i technikach, które będą potrzebne do wykonania projektu. Jest to łatwy projekt, który możesz wykonać w ciągu jednego dnia lub krócej, zależnie od twojego doświadczenia. Będziesz potrzebował podstawowych umiejętności szycia i odpowiednich narzędzi o których przeczytasz poniżej.

Co to jest zafu i dlaczego potrzebujesz poduszki do medytacji?

Zafu jest przeznaczona do medytacji w pozycji siedzącej i jest tradycyjnie używane przez buddystów tybetańskich.  Poduszka została zaadaptowana również do kultur zachodnich. Można jej używać zamiast krzeseł, ławek lub na podłodze. Wielu praktykujących medytację w domu używa poduszki by uprzyjemnić sobie medytację.

Praktyka medytacji nie jest nowa, ale w ostatnich latach nastąpił jej rozwój. Jeśli jesteś początkujący w tym temacie, podczas medytacji może cię rozpraszać praktycznie wszystko. Dlatego wybór odpowiedniego narzędzia do medytacji jest tak ważny. Pamiętaj, że nie musisz medytować przez kilka godzin każdego dnia. Wystarczy nawet 5 minut dziennie, by czerpać z niej korzyści. Spędź te minuty w wygodnej pozie z wyprostowanym kręgosłupem i otwartymi biodrami. W osiągnięciu tego stanu pomoże Ci poduszka do medytacji, która tworzy bardziej stabilną podstawę. Uszyj swoje własne piękne zafu.

Jakie materiały są potrzebne do uszycia poduszki do medytacji łuską z gryki i jak to właściwie działa?

 • Tkanina, wybierz materiał i kolor.
 • Maszyna do szycia.
 • Nić i igła.
 • Deska, papier i szpilki.
 • Wypełnienie, do naturalnego użyj gryki, dokładnie oczyszczonej łuski gryczanej. Inne opcje to: włókno poliestrowe, odpady tkanin lub wypełnienie poduszki.

Główne cechy poduszki:

 • wymiary około 35 x 30 cm (w zależności od obciążenia)
 • wypełnienie > 2 kg

Jak wyciąć elementy wzoru i przygotować je do szycia?

Aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek, ważne jest odpowiednie przygotowanie elementów przed ich wycięciem. Pomoże ci to uniknąć niepotrzebnych strat materiału.

Aby mieć pewność, że elementy wzoru zostaną dokładnie wycięte, wykonaj następujące kroki:

 1. Połóż swój wzór na twardej powierzchni, np. na stole lub blacie.
 2. Użyj prostej krawędzi, np. deski do prasowania.
 3. Użyj miski lub garnka o średnicy 35 cm, aby narysować na tkaninie okrąg, uwzględniając 1 cm naddatku na tkaninę.
 4. Wytnij dwa okręgi.
 5. Wytnij prostokąt o wysokości 15 cm i szerokości 110 cm, pamiętaj o dodaniu 1 cm dodatkowego materiału.
 6. Wytnij mały prostokąt, aby zrobić uchwyt dla poduszki.
 7. Zmierz każdy kawałek po wycięciu.

Jak przygotować tkaninę do uszycia poduszki do medytacji?

Jednym z najważniejszych kroków w szyciu poduszki jest przygotowanie tkaniny. Będziesz musiał wyprać tkaninę, a następnie ją wyprasować. Proces prania i prasowania może być uciążliwy, dlatego istnieją sposoby, by go ułatwić. 

Oto kilka wskazówek, jak przygotować tkaninę do szycia:

 • Wypierz tkaninę w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.
 • Przed prasowaniem wypłucz tkaninę w zimnej wodzie.
 • Prasuj na średnim poziomie temperatury przez około pięć minut z włączoną parą.

Jak uszyć poduszkę do medytacji ściegiem krzyżykowym w 8 krokach

Krok 1. Zacznijmy od uchwytu, złóż mały prostokąt i zszyj go z każdej strony ściegiem krzyżykowym na każdej krawędzi.

Krok 2. Przejdźmy do prostokąta, zszyj ściegiem zygzakowym wszystkie krawędzie. Materiał przed przystąpieniem do plisowania musi być podszyty.

Krok 3. Znakowanie materiału dla plis, zacznij od 8 cm od od krawędzi i narysuj krzyżyk, następnie 4 cm od pierwszego krzyżyka postaw drugi, kontynuuj do końca materiału.

Krok 4. Przystąp do plisowania. Znajdź pierwszy krzyżyk i umieść go na drugim teraz przypnij je, aby zabezpieczyć fałdy. Powtórz do końca tkaniny.

Krok 5. Zszyj 1 cm na krawędzi po obu stronach materiału, aby plisy były na swoim miejscu – dokładnie wyprasuj je żelazkiem, użyj dużo pary podczas prasowania, aby plisy były schludniejsze.

Krok 6. Łączymy wszystkie krawędzie na zewnętrznej stronie materiału. Wyrównaj krawędź plisowanej tkaniny na okręgu. Postaraj się uzyskać uzyskać idealne koło.

Krok 7. Wykonaj ścieg po okręgu na wysokości 1 cm od brzegu materiału, kieruj się plisami. Teraz powtórz to dla drugiego okręgu. Zostaw miejsce przy końcu zszywania aby ułożyć wypełnienie.

Krok 8. Wypchaj powstającą poduszkę do medytacji wybranym wypełnieniem, zrób to dokładnie. Następnie skończ szycie.

Zainteresowała Cię medytacja?