Poradnik

Wymiana oleju w maszynie do szycia – jak to zrobić?

Czy wiesz jak prawidłowo wymienić olej w przemysłowej maszynie do szycia? Lektura owego wpisu powinna rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości. Proces wymiany oleju zaprezentujemy na najpopularniejszej przemysłowej maszynie do szycia, stębnówce Juki DDL-8700.

Wymiana oleju w maszynie do szycia – etapy:

 1. Odłącz maszynę od zasilania
 2. Odchyl głowicę maszyny do tyłu, aż oprze się o podpórkę
 3. Zorganizuj pojemnik na zużyty olej – podstaw ją pod otwór spustowy
 4. Odkręć śrubę spustową płaskim śrubokrętem
 5. Poczekaj, aż misa olejowa będzie pusta
 6. Wyczyść misę olejową do sucha
 7. Zakręć dziurę spustową
 8. Wlej nowy olej wazelinowy – tak aby poziom był pomiędzy linią LOW, a HIGH
 9. Zapisz datę wymiany oleju

Dobra praktyka

Wymieniaj olej w maszynie do szycia przynajmniej raz w roku. Zapewni to jej dłuższą bezawaryjną pracę. W trakcie samej eksploatacji maszyny sprawdzaj jego poziom i w razie potrzeby uzupełniaj.

Wymiana oleju, po co to robimy?

Olej w maszynie zapewnia jej prawidłowe smarowanie, efektem jest prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku maszyn do szycia nie dotyczy to tylko i wyłącznie samego silnika, ale również całego mechanizmu zabudowanego pod obudową głowicy.

Smarowania oprócz silnika wymagają

 • cięgna
 • zębatki
 • tryby
 • chwytacz

Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy maszyna do szycia pracuje przez wiele lat bez wymiany oleju. Jednak prawidłowa eksploatacja maszyny zwiększa jej żywotność, chroni przed uszkodzeniem pracujące w niej elementy. Litr oleju wazelinowego kosztuje około 16-18 zł naprawdę nie warto ryzykować. Sama wymiana oleju zajmuje maksymalnie 20 minut, razem z wyczyszczeniem maszyny.